Centrum Edukacji Historycznej

Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego

zaprasza na wystawę

Historia Kartą pisana

Wystawa „Historia Kartą pisana”, powstała z materiałów zebranych przez Konsulat Generalny RP w Brześciu podczas pierwszego roku realizacji ustawy o Karcie Polaka, uchwalonej przez Sejm  7 września 2007 roku i opracowanych przez prof. Krzysztofa Hejke. W trakcje przygotowań do wydania „Karty Polaka” - do konsulatu RP w Brześciu zaczęły napływać fotografie, stare pocztówki, zaświadczenia, druki urzędowe, pamiątki, a także opowieści i wspomnienia dające obraz życia Polaków na Polesiu w XX wieku. Powstał w ten sposób bogaty zbiór, który posłużył do przygotowania wystawy. Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających PASTĘ do 30 lipca 2010r.

Wystawa, stanowi wspaniały zbiór materiałów, będących żywym świadectwem historii kresów, można zobaczyć dokumenty, pamiątki przechowywane przez Polaków często pod groźbą kary, a niekiedy nawet utraty życia i dowodzące ich wielkiego patriotyzmu. Wystawa stanowi także szczególne podsumowanie roku funkcjonowania ustawy o Karcie Polaka. Ustawy, która dla starszego pokolenia naszych rodaków z Kresów ma wymiar emocjonalny i sentymentalny, młodym powinna natomiast umożliwić zbliżenie z Polską, nawiązanie kontaktu z krajem przodków.

Na zebrane i prezentowane materiały - pisał konsul generalny RP w Brześciu Jarosław Książek we wstępie do katalogu wystawy - warto spojrzeć „nie tylko przez pryzmat czasów dawno minionych, jak na ciekawostkę zebraną przez urzędników konsulatu, ale przede  szystkim jak na świadectwo życia ludzi zwykłych i niezwykłych zarazem. Ludzi  z Brześcia i Polesia, bez których pracy, poświęcenia dziś brakowałoby nam czegoś niepowtarzalnie cennego - jakiejś części nas samych”.

Eksponowane plansze przedstawiają stare fotografie, różne dokumenty ilustrujące skomplikowane losy ludzi, którzy często wbrew wielu przeciwnościom czują się Polakami.

Centrum Edukacji Historycznej Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego składa serdeczne podziękowania Panu Andrzejowi Bieńkowskiemu  za ogromną pomoc w organizacji wystawy.