Rozstrzygnięcie konkursu „DROGOWSKAZY”

Konkurs DROGOWSKAZY ogłoszony z inicjatywy Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego i Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej był jedną z ostatnich inicjatyw, w które zaangażował się  śp. Prezes Zarządu Głównego SZŻAK Czesław Cywiński. Fakt ten urasta dzisiaj, zaledwie kilka dni po Jego tragicznej śmierci w katastrofie pod Smoleńskiem, do wymiaru symbolicznego. Troska o przekazanie, szczególnie młodemu pokoleniu, wzorców osobowych tych przysłowiowych Drogowskazów, do postępowania w życiu była naszemu Prezesowi szczególnie bliska. Nie mówił o patosie, ale o zasadach, które winny być przestrzegane   w codziennym postępowaniu. Żołnierze Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, bez względu na to czy walczyli z bronią w ręku czy działali w strukturach cywilnych udowodnili, że słowo patriotyzm nie było dla nich pustym frazesem. Udowadniają to również dzisiaj w wolnej Polsce stanowiąc przykład postaw, którym najdroższe są sprawy polskie. Państwo, tożsamość narodowa, prawda i godność to słowa klucze do współczesności – pamiętajmy o tym.

Prezes Zarządu Fundacji

Polskiego Państwa Podziemnego

/ - / dr Ryszard Bzinkowski

z rozstrzygnięcia konkursu „DROGOWSKAZY”

Powołana przez Prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Prezesa Zarządu Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego komisja konkursowa w składzie:

dr Ryszard Bzinkowski – przewodniczący komisji

mgr Sylwia Kaczanowska – członek komisji

kpt. w. st. spocz. Janusz Okoń – członek komisji

po zapoznaniu się z nadesłanymi na konkurs „Drogowskazy” pracami zakwalifikowała do fazy finałowej 10 prac:

1. „Wspólne pochylenie się nad martyrologią Warszawian” autorzy: Klaudia Dawidko, Paweł Wielądek i Tomasz Zientala – uczniowie Gimnazjum nr 47 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie

2. Etos Armii Krajowej – drogowskazem i spoiwem Polskiego społeczeństwa obywatelskiego: autor Hugon Waldemar Niemoto - Sydney

3. „Zwykły niezwykły człowiek” autor: Rafał Szczypek - uczeń Gimnazjum nr 47 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie

4. „Maszynopis” autor: Małgorzata Czernicka- Wodecka - Kielce

5. „Edek - wspomnienia potomków” autor: Ewelina Krasowska - Janów

6. „Sztandar gniazda Sokolego” autor Rafał Kołek uczeń Zespołu Szkół Budowlano –Drewnianych

z Żywca

7. Drogowskazy autor: Paulina Zemczak uczennica Zespołu Szkół Budowlano –Drewnianych

z Międzybrodzia Żywieckiego

8. „Taki był wyrok” autor: Jerzy Bauer - Ełk

9. „Historia, ciągłość i przemiany” autor Arkadiusz Stosur - Kraków

10. „Tato” autor: Anna Stabrowska - Gdańsk

na posiedzeniu, w dniu 9 kwietnia 2010 r., postanowiła przyznać;

Nagrodę Główną Pani Annie Stabrowskiej z Gdańska za pracę zatytułowaną „Tato”.

Nagrodę w kategorii rówieśnicy

Panu Hugonowi Waldemarowi Niemotko z Sydney za pracę zatytułowaną Etos Armii Krajowej – drogowskazem i spoiwem polskiego społeczeństwa obywatelskiego

Nagrodę w kategorii średnie pokolenie

Pani Małgorzacie Czernickiej-Wodeckiej z Kielc za pracę zatytułowaną Maszynopis.

Dwie równoważne nagrody w kategorii wnuki i prawnuki

1. Panu Rafałowi Szczypkowi z Warszawy za pracę zatytułowaną „Zwykły – niezwykły człowiek”.

2. Pani Paulinie Zemczak z Międzybrodzia Żywieckiego za pracę zatytułowaną „Babcia”.

Wszystkim pozostałym finalistom konkursu Komisja przyznała Wyróżnienia.

Nagrody przesłane zostaną pocztą.

Podpisy członków komisji:

przewodniczący komisji dr Ryszard Bzinkowski /–/