Aktualnie na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 60 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj1
Wczoraj1
W tym tygodniu5
W tym miesiącu168
Łącznie176766

Powered by Kubik-Rubik.de

Dzisiaj

Dzisiaj jest: Środa
18 Października 2017 r.
Dzień Pracownika Służby Zdrowia
Imieniny obchodzą
Julian, Łukasz, René
Do końca roku zostało 75 dni.
Zodiak: Waga
 

Dzisiaj w przeszłości

18 Października 1940 r. :
Do Wielkiej Brytanii przybywa pierwsza grupa ochotników polskich z obozu w Windsor.
Repozytorium AK - Wiersze PDF Drukuj Email

 

 1. O Powstaniu Warszawskim
 2. Powstanie Warszawskie
 3. O Powstaniu Warszawskim trzynastozgłoskowcem
 4. Poezja na barykadach 
 5. Wiersze Zbigniewa Kabaty
 6. Na rozwiązanie Armii Krajowej - Kazimierz Wierzyński, wiersz napisany w 1945 r.
 7. W połowie sierpnia 1944 r. autor napisanej w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego piosenki "Pałacyk Michla" – Józef Szczepański „Ziutek”, dowódca drużyny w batalionie PARASOL, uczestnik lipcowego zamachu na generała SS Koppego, dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, napisał piosenkę szturmową PARASOL "Chłopcy silni jak stal". 29 sierpnia 1944 r. w obliczu upadku Starego Miasta napisał ostatni wiersz "Czerwona zaraza". 10 września ciężko ranny „Ziutek” zmarł w powstańczym szpitalu. W okresie stalinowskim w Polsce wiersz ten stał się jednym z utworów sztandarowych opozycji antykomunistycznej. Jego fragmenty zostały również zawarte w piosence Lao Che pt. "Czerniaków", która znalazła się na albumie "Powstanie Warszawskie".
  Żródło 1 Żródło 2
 8. W 1954 r., w 10. rocznicę Powstania Warszawskiego, Marian Hemar napisał na emigracji pieśń Rocznica, na melodię Gdy naród do boju wystąpił z orężem.
 9. W lipcu 2010 r. otrzymałem od p. Janusza Wałkuskiego informacje biograficzne i dwa wiersze Ireny Tomalakowej, żołnierza trzech wojen i trzech okupacji, majora AK, więzionej w PRL w najcięższych więzieniach przenaczonych dla kobiet: w Fordonie i Inowrocławiu. Biogram Ireny Tomalakowej oraz wiersze "Łączniczka" i "Widzenie"
 10. Wiersz Biegliśmy, lecz śmierć miewała bliżej, gdyż szła od współziomków - autor Wojciech Kejne Tytuł  wiersza umieszczony jest na pomniku 27 Wołyńskiej Dywizji AK w Parku Kaskada w Warszawie.
 11. Różne wiersze