Aktualnie na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 68 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj3
Wczoraj58
W tym tygodniu94
W tym miesiącu205
Łącznie176521

Powered by Kubik-Rubik.de

Dzisiaj

Dzisiaj jest: Sobota
23 Września 2017 r.
Imieniny obchodzą
Boguchwała, Bogusław, Libert,
Minodora, Tekla

Do końca roku zostało 100 dni.
Zodiak: Waga
 

Dzisiaj w przeszłości

23 Września 1939 r. :
W Wożuczynie gen. dyw. Stefan Dąb-Biernacki rozwiązał Front Północny.
PDF Drukuj Email

 

PROMOCJA KSIĄŻKI „DZIECI KATYNIA”

                                            

  

 23 czerwca 2010 r. w Centrum Edukacji Historycznej Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie przy ul. Zielnej 39 odbyło się spotkanie z dr Teresą Kaczorowską, autorką książki DZIECI KATYNIA.

Organizatorem tej uroczystej promocji była Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, przy współudziale wydawnictwa Bellona. Spotkanie prowadził Prezes Zarządu Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego dr Ryszard Bzinkowski, a słowo wprowadzające wygłosił i przedstawienia autorki publikacji dokonał prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki z Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

23 czerwca

- Dzień Ojca - to symboliczna data dla promocji tej książki – stwierdził dr Bzinkowski inaugurując spotkanie. Ojcowie dzieci katyńskich stali się w świadomości narodowej naszymi Ojcami - stanowią część naszej wspólnej, polskiej tożsamości. Tożsamości, która ma wpływ na postrzeganie naszego miejsca w Europie i świecie, naszego stosunku do sąsiadów, a wreszcie postrzegania polityki międzynarodowej w całej jej złożoności i grze dla osiągnięcia własnych celów.

Miejsce promocji również nie jest przypadkowe. To Centrum Edukacji Historycznej, w którym Światowy Związek Żołnierzy AK i Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego dokumentują, że pamiętają o zbrodni katyńskiej – nie po to by czcić wyłącznie tragiczne wydarzenia, ale by wyciągać wnioski z myślą o przyszłości.

Prof. Wysocki podkreślił, że publikacja „Dzieci Katynia” jest prekursorska w dziedzinie literatury faktu ma temat zbrodni w Katyniu. Z powodu tema­tu - przez wiele lat zakazanego w bloku państw sowieckich i niewygodnego dla Zachodu oraz milczenia całego świata - do tej pory niemal nikt z pisarzy nie podjął się napisania w formie literackiej o katyńskiej masakrze.

         Teresa Kaczorowska dotarła do 20 bezpośrednich świadków tej zbro­dni: do sierot po zamordowanych w 1940 roku przez NKWD oficerach. Wyszukała je w różnych miejscach Polski, jak też poza jej granicami - w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, na Litwie, Ukrainie, a nawet w Izraelu. Odbyła z nimi podróże na katyńskie cmentarze i sprawiła, że ci poranieni, doświadczeni i wys­magani przez czas ludzie otworzyli przed nią serca. Zaowocowało to 20 niezwykłymi reportażami, z któ­rych żaden nie jest tożsamy. Wszystkie ukazują dramat dzieci  po tajemniczym zniknięciu ojców, nagłe sieroctwo, utratę domów, poniewierkę, tułaczkę, często wygnanie z kraju na zawsze. Przybliżają cierpienia z powodu pozbawienia ich ojców nazwisk i grobów, życia w kłamstwie, niepewności i strachu.

            Z opowieści tych wynika, że ponura tajemnica śmierci ojców rzutowała na ich całe życie, że funkcjonowali oni „z piętnem Katynia”. Dzieci zamordo­wanych oficerów doczekały się ujawnienia zbrodni, ale nie jej osądzenia oraz ukarania i potępienia winnych - dlatego zabiegają dziś o prawdę na scenie międzynarodowej, w Trybunale Ochrony Praw Człowieka w Strasburgu.

Książka „Dzieci Katynia” jest więc bardzo potrzebna, szczególnie w 2010 roku, w 70. rocznicę zbrodni.

Zabierając głos Pani Teresa Kaczorowska przedstawiła historię powstania tej wyjątkowej publikacji. Interesowało mnie, jak potoczyły się losy dzieci zgładzonej polskiej inteligencji. Ciekawa byłam, w jaki sposób bestialska śmierć ich ojców, przez pół wieku otoczona w świecie zmową milczenia, wpłynęła na ich życie. Często wręcz stawiałam siebie w sytuacji dziecka Katynia - w 1940 roku przeważnie kilkuletniego, a czasem jeszcze w łonie matek - czy poradziłabym sobie w życiu kiedy samo wspomnienie o tej zbrodni było niebezpieczne.

Zgromadzeni na spotkaniu ze wzruszeniem przyjęli relację jednej z „córek Katynia” Pani Ewy Leśnik, której ojciec został zamordowany z polecenia władz sowieckich w roku 1940. Niezwykle emocjonalnie przyjęto fragmenty książki zaprezentowane w interpretacji aktora Pana Krzysztofa Janczara. Uczestnicy spotkania, wśród których znalazła się duża grupa młodzieży ze szkoły im. Kasprzaka, otrzymali od przewodniczącego Komisji Młodzieżowej ZG ŚZŻAK Pana Piotra Kurka symboliczne „guziki katyńskie”. To cenna pamiątka, która będzie przypominała to spotkanie.