LogowanieAktualnie na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj1
Wczoraj1
W tym tygodniu5
W tym miesiącu168
Łącznie176766

Powered by Kubik-Rubik.de

Dzisiaj

Dzisiaj jest: Środa
18 Października 2017 r.
Dzień Pracownika Służby Zdrowia
Imieniny obchodzą
Julian, Łukasz, René
Do końca roku zostało 75 dni.
Zodiak: Waga
 

Dzisiaj w przeszłości

18 Października 1940 r. :
Do Wielkiej Brytanii przybywa pierwsza grupa ochotników polskich z obozu w Windsor.
PDF Drukuj Email

Boże daj nam siłę byśmy mogli przebaczyć
 

11 lipca br. w 67. rocznicę ludobójstwa ludności polskiej na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich II RP przez nacjonalistów z OUN/UPA, na Skwerze Wołyńskim w Warszawie, spotkali się Wołyniacy – żołnierze 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, mieszkańcy Warszawy, przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych, reprezentanci Ministerstwa Obrony Narodowej, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, harcerze i środowiska kultywujące pamięć o rzezi wołyńskiej, w tym przedstawiciele Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego.

Zgromadzeni modlili się o łaskę przebaczenia dla winnych zbrodni, zbrodni, która na trwałe wpisała się w świadomość narodową Polaków stając się nieodłączną cząstką naszego narodowego dziedzictwa. Zbrodni, która bez uznania winy nie może doprowadzić do pełnego pojednania sąsiadujących narodów. Boże daj nam siłę byśmy mogli przebaczyć – prosili w modlitwie zgromadzeni.

Organizatorem uroczystości, która wieńczyła odbywające się w Rembertowie dwudniowe obrady konferencji naukowej „Polska i Ukraina w XX w.” był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, a na czele powołanego Komitetu Organizacyjnego stanął prof. dr hab. Edmund Bakuniak.

Więcej…
 
PDF Drukuj Email

 

PROMOCJA KSIĄŻKI „DZIECI KATYNIA”

                                            

  

 23 czerwca 2010 r. w Centrum Edukacji Historycznej Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie przy ul. Zielnej 39 odbyło się spotkanie z dr Teresą Kaczorowską, autorką książki DZIECI KATYNIA.

Organizatorem tej uroczystej promocji była Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, przy współudziale wydawnictwa Bellona. Spotkanie prowadził Prezes Zarządu Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego dr Ryszard Bzinkowski, a słowo wprowadzające wygłosił i przedstawienia autorki publikacji dokonał prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki z Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Więcej…
 
PDF Drukuj Email

ZJAZD NADZWYCZAJNY

 

Centrum Edukacji Historycznej Polskiego Państwa Podziemnego, zlokalizowane w budynku PASTY w Warszawie, gościło w dniu 15 maja br. członków władz naczelnych Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i delegatów Nadzwyczajnego Zjazdu Związku.

Nadzwyczajne wydarzenia wymagają podejmowania nadzwyczajnych działań – stwierdził w inauguracyjnym wystąpieniu Prezes Rady Naczelnej Tadeusz Michalski. Śmierć Prezesa Zarządu Głównego ŚZŻAK ś.p. Czesława Cywińskiego jak też sytuacja w państwie po tragedii smoleńskiej stawiają Polskę, ale również Związek w niezwykle skomplikowanej sytuacji.

Uczestnicy zjazdu dokonali wyboru Prezesa Zarządu Głównego ŚZŻAK, którym już w pierwszym głosowaniu został Stanisław Oleksiak, a także uzupełnili wakaty w Prezydium Zarządu Głównego. Nowym członkiem Prezydium została Hanna Stadnik. Nowo wybrany Prezes zobowiązał się do opracowania strategii działań Związku w najbliższych miesiącach, jak też przygotowania Zjazdu programowego, którego głównym zadaniem będzie odpowiedź na pytanie o formułę funkcjonowania ŚZŻAK w przyszłości.

Zjazd podjął także uchwałę nadającą zaszczytny tytuł Prezesa Honorowego Rady Naczelnej ŚZŻAK Karolowi Perłowskiemu zasłużonemu działaczowi Związku i Prezesowi Rady Naczelnej poprzedniej kadencji.

Zarząd i Rada Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego życzy nowo wybranemu Prezesowi Zarządu Głównego, jak też Prezesowi Honorowemu, a także wszystkim członkom Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wiele zdrowia oraz spełnienia planów w ich niełatwej kombatanckiej działalności.

 
PDF Drukuj Email

Noc Muzeów w budynku PAST-y

 

Ta noc była szczególna. Padało w piątek, ale sobota – 14 maja - była wolna od deszczu. Może dlatego od wczesnych godzin wieczornych Warszawę przemierzały tłumy zwiedzających stołeczne muzea, galerie i inne obiekty prezentujące swe zbiory i formy działalności.

Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego we współpracy z Fundacją Filmową Armii Krajowej oraz agencją BOOM, realizującą projekt „PAST-a dla miasta”,  pod patronatem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej przygotowała wystawę "Budynek PAST-y w Powstaniu Warszawskim".

Licznie przybyłych Gości powitała Prezes Ząrzadu Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego p. Anna Lewak. Spotkanie otworzył Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej: żołnierz Armii Krajowej mjr Stanisław Oleksiak.

   


Następnie głos zabrali żołnierze Armii Krajowej: mjr Stanisław Brzosko z batalionu "Kiliński" - wspominał zdobycie budynku PAST-y podkreślając rolę pompy strażackiej miotającej strumień nafty oraz kpt. Leszek Żukowski z batalionu "Łukasiński" - przywoływał losy żołnierzy AK po kapitulacji Powstania Warszawskiego.  

   

 
Następnie na scenę wkroczyła grupa "Zawiszaków" i najmłodszy z nich przekazał mjr. Stanisławowi Brzosko pamiątkową książkę.

 

   

 
Po zakończeniu części oficjalnej w patio można było posmakować potraw z okresu Powstania oraz zapoznać się z odtworzonymi obiektami tamtych czasów:  kwaterą powstańczą, punktem sanitarnym, rusznikarnią, pocztą harcerską i kantyną - zorganizowaną i zaopatrywana przez panie" Wiolę Lubacz i Darię Stasiak z agencji BOOM.

   

 

   

 
Wyświetlano filmy: „PAST-a 1944”, „7 dni do Powstania”, „PANTEON – Cmentarz Wojskowy w Warszawie”, „Tobie Ojczyzno” oraz „Elżbieta Zawacka – miałam szczęśliwe życie”. Przez cały czas otwarta była dla zwiedzających Księgarnia Warszawska.

Atrakcją udostępnioną ok. 3 tysiącom osób, które od 1900 do 030 odwiedziły nasz budynek, była możliwość podziwiania panoramy Warszawy z tarasu widokowego na 11 piętrze PAST-y. Na tym piętrze można było też zapoznać się z wystawami przygotowanymi przez Janusza Wałkuskiego - modele niemieckich pojazdów pancernych oraz Bogdana Bednarczyka - pamiątki z czasów Powstania Warszawskiego.

 

   

 

   

 

Kluczowymi wydarzenia wystawy były 2 - krotne inscenizacje walk o PAST-ę.  Uczestnicy:

  • Stowarzyszenie Grupa Historyczna Zgrupowanie "Radosław" z grupą "Zawiszaków";
  • Harcerska Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna Szarych Szeregów z Mińska Mazowieckiego;
  • AA7 - Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej; 
  • 14 Drużyna Harcerska z Mińska Mazowieckiego "Spadłych listków przyklejonych do szyby deszczu kropelką".

Przebiegiem inscenizacji kierował Tomasz Karasiński ze Stowarzyszenia "Radosław", zaś narratorem był aktor Arkadiusz Głogowski.

Kluczowe eksponaty w inscenizacji stanowiły:

  • transporter opancerzony Sd. Kfz. 251 wraz z obsługą - udostępnił Bogdan Kozer;
  • lekki bezzałogowy nosiciel ładunków wybuchowych Sd. Kfz. 303 zwany Goliathem, odtworzony przez Biuro Rekonstrukcyjno-Technologiczne Zabytkowej Inżynierii Pojazdowej - udostępnił wraz z obsługą Zbigniew Nowosielski; 
  • pompa strażacka - udostępniła Szkoła Główna Służby Pożarniczej, skierowała także do obsługi grupę studentów-podchorążych pod dowództwem brygadiera Mariusza Toporowskiego;
  • motocykl BMW z przyczepą - udostępnił Krzysztof Zawidzki. 

Sprawny przebieg całości wystawy zapewnili członkowie Związku Strzeleckiego “Strzelec”.

Poniżej opis inscenizacji pochodzący z Gazety Wyborczej:

"Wojnę na żywo - a właściwie jej inscenizację - oglądali mieszkańcy Warszawy przed budynkiem PAST-y. Stowarzyszenie historyczne "Zgrupowanie Radosław" zaprezentowało inscenizację walk o PAST-ę, które toczyły się podczas Powstania Warszawskiego.

Huk wystrzałów i wybuchy słychać było w całym centrum. Dym unosił się nad walczącymi i widzami. "Walki o PAST-ę trwały trzy tygodnie i zakończyły się sukcesem. Odziały powstańcze zajęły strategiczny budynek i wzięły do niewoli ok. 100 Niemców" - przypomina w rozmowie z PAP Tomasz Karasiński ze "Zgrupowania Radosław". Tak też stało się w sobotę, z ta różnicą, że pozorowane walki trwały zaledwie 20 minut. "

Więcej... http://wyborcza.pl/1,91446,9598294,Historyczna_Noc_Muzeow_w_Warszawie.html#ixzz1MOspkIUs

Zdjęcia - autor Kazimierz Czagowiec  Należy kliknąć dla powiększenia

Inne zdjęcia


Kolejne zdjęcie - żródło

 

Kolejne zdjęcie - żródło

 
Kolejne zdjęcie - żródło


Inscenizacja ataku na budynek PASTy - film 1

Inscenizacja ataku na budynek PASTy - film 2

Inscenizacja ataku na budynek PASTy - film 3

Jeszcze w tym miesiącu na  stronie Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego zostanie zamieszczony 20 minutowy film z inscenizacji walk o PAST-ę.

Prosimy o wpis do "Księgi gości"

Zarząd Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego bardzo dziękuje za udział wszystkim współorganizatorom i uczestnikom Wystawy. Dziękujemy takze za przybycie licznie zgromadzonej oubliczności.

Poniżej dla przypomnienia zaproszenie:

(Kliknij na miniaturę, aby powiększyć)


Do zobaczenia za rok.

 
«PoczątekPoprzednia4142NastępnaOstatnie»

Strona 42 z 42