LogowanieAktualnie na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj3
Wczoraj58
W tym tygodniu94
W tym miesiącu205
Łącznie176521

Powered by Kubik-Rubik.de

Dzisiaj

Dzisiaj jest: Sobota
23 Września 2017 r.
Imieniny obchodzą
Boguchwała, Bogusław, Libert,
Minodora, Tekla

Do końca roku zostało 100 dni.
Zodiak: Waga
 

Dzisiaj w przeszłości

23 Września 1939 r. :
W Wożuczynie gen. dyw. Stefan Dąb-Biernacki rozwiązał Front Północny.
PDF Drukuj Email

Spotkanie Opłatkowe

W dniu 19 grudnia 2011r. w budynku PAST-y odbyło się Spotkanie Opłatkowe zorganizowane przez Fundację Polskiego Państwa Podziemnego.

Naszymi gośćmi byli członkowie związków kombatanckich, harcerskich, współpracownicy oraz przyjaciele środowiska.

Ceremonię religijną sprawowali: ks. kapelan Henryk Kietliński  oraz ks. Mariusz Iljaszewicz ze Wspólnoty Ewangelizacyjnej OPOKA.

Spotkanie uświetnił Warszawski Chór POLONIA pod dyr. Wiesława Jelenia.

 
PDF Drukuj Email

Zaproszenie na Spotkanie Opłatkowe

 

 
PDF Drukuj Email

Oświadczenie Prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Tekst oświadczenia

 
PDF Drukuj Email

Spotkanie promocyjne książki "Józef Marcinkiewicz Genialny Matematyk - Męczennik Katynia"


25 listopada 2011r. w Centrum Edukacji Historycznej Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego – w budynku PAST-y - odbyło się spotkanie promocyjne książki: „Józef Marcinkiewicz. Genialny Matematyk - Męczennik Katynia” opracowanej pod redakcją Janiny Marciak-Kozłowskiej i Emilii Jakimowicz.

Józef Marcinkiewicz (1910 - 1940) należał do grona najwybitniejszych polskich matematyków okresu międzywojennego. Został zamordowany w Katyniu.

Józef Marcinkiewicz był człowiekiem wielkiego formatu i o nieprzeciętnej osobowości, wyjątkowym uczonym, którego nazwisko widnieje dziś w wielu zagranicznych encyklopediach. Był także polskim żołnierzem, którego patriotyzm nie pozwolił na bierną obserwację wydarzeń, lecz nakazał stanąć to walki już w pierwszych dniach wojny.

Książka jest pierwszym całościowym opracowaniem biografii Marcinkiewicza w oparciu o bogaty materiał archiwalny, powstała w związku z 100-ną rocznicą jego urodzin i 70-tą rocznicą śmierci, która przypadała w 2010 roku.

Do współpracy nad książką zaproszono osoby z wielu środowisk naukowych w kraju i za granicą.

Na spotkanie promocyjne przybyli liczni goście oraz twórcy książki:

prof. dr hab. Janina Marciak-Kozłowska – fizyk. Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracownik Instytutu Technologii Elektronowej w Warszawie. Autorka i współautorka ok. 200 prac naukowych i 5 monografii. Wyróżniona Odznaką Honorową Sybiraka oraz Medalem „Pro Memoria” i Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

prof. dr hab. Romuald Brazis – fizyk, pracownik naukowy Instytutu Fizyki Półprzewodników Litewskiej Akademii Nauk. Autor i współautor około 200 prac naukowych. Założyciel Uniwersytetu Polskiego w Wilnie (Universitas Studiorum Polona Vilnense).  Redaktor Naukowy serii interdyscyplinarnej „Studiun Vilnense A, B i CD”. Członek zagraniczny Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Wyróżniony dyplomem honorowym Ministra Spraw Zagranicznych RP za upowszechnianie kultury polskiej w świecie (1992r.), Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP (2002r.), Medalem „Pro Memoria” (2011r.).

dr Mieczysław Bielski – dr nauk humanistycznych Uniwersytetu w Toruniu. Specjalizuje się w historii polski XIX i XX wieku, historii wojen i wojskowości, biografistyce.

Jan Dworakowski – historyk. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, nauczyciel historii i kustosz Muzeum szkolnego w VI Liceum Ogólnokształcącym i. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku.

Piotr Łapiński – historyk, absolwent Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu w Białymstoku. Pracownik Oddziału Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku, doktorant UwB, ppor. rezerwy WP. Badacz dziejów polskiego podziemia niepodległościowego w latach 1939 – 1956 oraz komunistycznego aparatu represji w latach 1944 – 1990.

Redaktorzy i autorzy podzielili się refleksjami na temat inspiracji i procesów powstawania publikacji. Obok wojskowych i regionalnych odniesień do historii, na plan pierwszy wysuwał się temat patriotyzmu i konieczności pamięci o tym skąd przychodzimy i jakie jest nasze dziedzictwo. Dlatego z całą pewnością można powiedzieć, że książka, mimo że o matematyku, dotyczy polskości.

W spotkaniu obecne były spokrewnione z Józefem Marcinkiewiczem:

dr Maria Lewicka – synowa Stanisławy Lewickiej z domu Marcinkiewicz – siostry Józefa Marcinkiewicza.

Halina Kalinowska – córka Mieczysława Marcinkiewicza, brata Józefa Marcinkiewicza.

Z okolic Białegostoku na spotkanie przybyli przedstawiciele jedynej szkoły w kraju, która nosi imię Józefa Marcinkiewicza – nauczyciele oraz uczniowie, na czele z dyrektorem Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Józefa Marcinkiewicza w Janowie k. Sokółki – Panem Czesław Kiejko.

Dzięki regionalnym daniom podlaskim przygotowanym przez nauczycieli i uczniów, spotkanie promocyjne nabrało prawdziwego smaku Podlasia!

Książka jest do nabycia w Księgarni Warszawskiej, ul. Zielna 39, budynek PAST-y, Warszawa.

 

 
PDF Drukuj Email

Zaproszenie na spotkanie promocyjne książki "Józef Marcinkiewicz Genialny Matematyk - Męczennik Katynia"


25 listopada 2011r. o godzinie 12.30 w Centrum Edukacji Historycznej Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego odbędzie się spotkanie promocyjne książki Józef Marcinkiewicz Genialny Matematyk - Męczennik Katynia.

Józef Marcinkiewicz (1910 - 1940) to najmłodszy docent Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, należał do grona najwybitniejszych polskich matematyków okresu międzywojennego. Został zamordowany w Katyniu, Jego śmierć była wielką stratą dla nauki polskiej.

Książka jest pierwszym całościowym opracowaniem Jego biografii w oparciu o bogaty materiał archiwalny, powstała w związku z 100-ną rocznicą jego urodzin i 70-tą rocznicą śmierci przypadającą w roku 2010.

Zapraszamy do udziału w spotkaniu.

 

 
«PoczątekPoprzednia31323334353637383940NastępnaOstatnie»

Strona 38 z 41